2019 Club Awards

MECAhead of the Year – Conehead (O.S.C.), TN
Competitor of the Year – Tony Rodriquez (Audio X), IL
Mike Bayler SQL Sportsmanship Award – Michael Myers (ST6/AP/Zapco), TN
Retail Member of the Year – SoundCheck, IN
SQL Rookie of the Year – Tony Gutermuth (Audio X), IN
SPL Rookie of the Year – Nicholas Coleman (#TeamSoLow), TN
4 ——Distinguished Service Award – Bud Ballinger (BOAB), KY – Shannon Ballinger (BOAB), KY –
Grace Fitzpatrick, SC – Matt Roberts, SC
2 ——SQL Hatfield & McCoy Award – MODIFIED CLASS: Bruce Miller (Audio X/SSQ/Zapco), WV and
Michael Myers (ST6/AP/Zapco), TN
3 —–MASTER CLASS: Mike Nicholls (US Acoustics), CA/Vin Quach TRU), CA/
Brian Mitchell (Arc Audio), CA
2 —– SPL Hatfield & McCoy Award – Greg Kelley (High Voltage) TN and Dale Efaw (OSC), TN
SQL Dueling Demos Hatfield & McCoy Award – Sodda Pop Kid (Imperial), PA and
Mark Cunningham (Mystery Sound Machine/SSQ), OH
Stinking Loud Award – Shawn Mayo (Sundown), TN
Neighborhood Nuisance Award – Hank Veach (SoundCheck), IN
MECA Kids Neighborhood Nuisance Award – Alek Wiser (Imperial), OH
Motormouth Award – Conehead (O.S.C.), TN
Survivor Award – Ron Baker (Melodic Acoustic), PA
Johnny Appleseed Award – Mike Flanagan, MS
SPL Judge of the Year – Sunil Boodram, FL
SQL Judge of the Year – Vinny Taylor, TN
Event Director of the Year – Richard Papasin, CA
Team of the Year – O.S.C., TN
3 ——SPL Loud Spouses – Jeremy & Dorthy Williams, VA and Solomon & Ieshia Solomon, CA, and
dB Rev MJ & dB Rev RJ, KY
2 —— SQL Spouses – Robert & Shannon Corwin (Audio Specialists), OH and
Rob & Julie Bess (Audio Specialists), TN
Judge Team of the Year – Bangin On A Budget, Indiana & Kentucky
MECA Spirit Award – Mensah Green, MI
SPL Spirit Award – Chris Caudel, KY
Show & Shine Spirit Award – Ken Reed (Audio X), AL
Park & Pound Spirit Award – Joe Melton, IL
Dueling Demos Spirit Award – Randy Smith (Close Enough), IN
SQL Spirit Award – Brian Mitchell (Arc Audio), CA
Manufacturer of the Year – XS Power
Best Press Coverage Award – 12VoltNews.com
Pioneer Award – Victor O’Brien, (New Creation), AL
Venue of the Year – Slamology
TCB (Taking Care of Business Award) – Sidney Wright (Team 614), OH
12 Volt Industry Award – Arc Audio
Alma Gates Lifetime Achievement Award – Steve Cook (Audio X), AL
Best Penmanship – Linda Kobayashi, CA
High School Student of the Year – Emily Myers (Hybrid Audio), IL
Commissioner’s Award – Stuart McNeal, LA

Thanks to these active and engaged Members!

Congrats to our 2019 SPL World Champions!

SPL Best of Show – Brad Lee Zink (FlopBox), IN

Sound Pressure
Street 1 – Chris Caudel, KY – 148.29 dB
Street 2 – Quantez Watkins (BOAB/Massive), IN – 149.98 dB
Street 3 – Salena Ballinger (SoundCheck/BOAB), KY – 153.37 dB
Street 4 – Chad Smith (OSC), TN – 154.69 dB
Street 5 – Shawn Mayo (Sundown), TN – 157.85 dB
Trunk 1 – Danny Black (614), OH – 152.67 dB
Trunk 2 – Jeffrey Sanford, IN – 153.60 dB
Modified Street 1 – Jason Conrad, OH – 152.57 dB
Modified Street 2 – Walt Johnson (Suindown), SC – 155.06 dB
Modified Street 3 – dB Rev Chris (dB Revolution/Sundown/XS Power), TN – 158.50 dB
Modified Street 4 – Hank Veach (SoundCheck), IN – 162.65 dB
Modified 1 – Michael Davis (SoundCheck/BOAB), IN – 146.35 dB
Modified 2 – Chris Gregory (WSF/Incriminator/XS Power), TN – 153.26 dB
Modified 3 – Ryan Wheaton (BOAB), KY – 157.27 dB
Modified 4 – dB Rev Patrick (dB Revolution/Sundown/XS Power), TN – 161.82 dB
Modified 5 – dB Rev Jay (dB Revolution/Sundown/XS Power), KY – 169.46 dB
Radical XC – Walt Johnson (Sundown), SC – 159.43 dB
Radical X – RP Patel (SoundCheck), IN – 178.89 dB

Park & Pound
Park & Pound DB1 – Josh Moreash (Imperial), NY – 126.19 dB
Park & Pound DB2 – Derek Wiser (Imperial), OH – 131.07 dB
Park & Pound DB3 – Ryan Wheaton (BOAB), KY – 133.53 dB
Park & Pound DB4 – Don Ward (Imperial), PA – 135.77 dB
Park & Pound DB5 – Greg Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN – 138.55 dB

MECA Kids
MECA Kids MK1 – Adysen Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN – 155.28 dB
MECA Kids MK2 – Alek Wiser (Imperial), OH – 149.83 dB
MECA Kids Park & Pound – Alek Wiser (Imperial), OH – 127.35 dB

Congrats to our 2019 SQL World Champions!

Sound Quality (Judged In Driver’s Seat, 3 Judge Average)
Stock – Todd Woodworth, CA – 75.42
Street – Scott Brazelton (Audio X), AL – 78.92
Modified Street – Kirk Proffitt (Audio Specialists), AL – 84.33
Modified – Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH – 84.58
Modex – Rob Bess (Audio Specialists ), TN – 86.42
Extreme – Tim Smith (Audio X/TRU/XS Power/Zapco), TN – 85.67
Master – Jason Hale (Audio Specialists), TN – 85.08

Install
Stock – Ken Reed (Audio X), AL – 74.5
Street – Tony Horton, PA – 77.50
Modified – Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH – 94
Extreme – Brian Mitchell (Arc Audio), CA – 93.25

RTA Freq Out
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH – 37

SQ2 – 2 Seat Judging
SQ2 – Tom Meyers (Hybrid Audio), IL – 139.25
SQ2+ – Rob Bess (Audio Specialists), TN – 161.5

Culbertson Cup – Sound Quality Best of Show
Rob Bess (Audio Specialists), TN

Alma Gates Cup – Sound Quality Best of Show (Lower 3 Classes)
Kirk Proffitt (Audio Specialists), AL

The Zenner – SQL Best of Show
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), Oh

Install Best of Show
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH

Best of Best of Show
Ken Reed (Audio X), AL

Scores are based on 100 point score sheet for SQ and Install, 200 points for SQ2, and 40 points for RTA Freq Out

Dueling Demos
Street+ – Jason Hammer (Imperial), PA
Modified – Greg Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
Extreme – Anthony Caldwell (XFL/Mechman/True Bass/XS Power), TN
MECA Kids – Alek Wiser (Imperial), OH

MECA World Finals Soundfest This Weekend

81 Sound Quality League and 86 Sound Pressure League vehicles have pre-registered and are vying for World Championships in each class.  This is the largest turn-out for Finals in MECA history.

Working with the dB Drag Racing and IASCA organizations, MECA is part of the annual Car Audio Championship event.  Featuring the best sounding, best installations, and loudest vehicles in the USA and Mexico, this is the largest gathering of the high-level car audio systems in North America.

TRU Technology is the SQL Title Sponsor and will have a huge Team and booth display.

Ohio Generator, Sundown Audio, and XS Power are the SPL sponsors and have many competitors using their products. Sponsor logos will be featured on all awards.

Official MECA Team names are listed with the competitors results, displaying profiiency and excellence in the lanes.

Judging for Finals come from coast to coast, and Canada.  Our distinquished Judge Team brings together the best ears, minds, experience,and engaged officials.  The members will benefit from this dedicated crew:

SPL

Joe Ault (OH)

Bud Ballinger (KY)

Shannon Ballinger (KY)

Sunil Boodram (FL)

Victor O’Brien (AL)

Malani Puni (TN)

Mike VanMol (AL)

SQL

Cory Bradley (IN)

Grace Fitzpatrick (SC)

Mike Flanagan (MS)

Russell Jones (FL)

Linda Kobayashi (CA)

Richard Papasin (CA)

Julian Ridi (CN)

Matt Roberts (SC)

Vinny Taylor (TN)

Commissioner Stern will be handling registration, memberships, and awards presentations.  “We are excited to bring the car audio community together for this huge event.  Our members have worked hard to earn their place at Finals, and we determine our World Champs, and present our Club Awards, including State Champion certificates in all classes.”

Thanks to our Members:  Competitor, Retail, and Manufacturer for an outstanding season!
Thanks to our Judges for doing the work!

This Is It!

State Finals in CA, FL, GA, IN, PA, and TN this weekend!

3 SQL 4X events are part of these State Finals: CA, FL, TN

Thanks to all our Judges and Staff that make all this possible, and fair and fun!

Date(s)Name (click for details)LocationMult.
9/28West Coast Regional Finals – SQLRiverside, CA4X
9/28Florida Soundfest – SPL State FinalsWinter Haven, FL3X
9/28Florida Soundfest – SQL State FinalsWinter Haven, FL4X
9/28Louisiana Soundfest – State FinalsShreveport, LA3X
9/28A #UNTOUCHABLE Car Show/SPL CompetitionHannibal, MO1X
9/29West Coast Regional Finals – SPL and Show & ShineRiverside, CA3X
9/29GA Soundfest – State Finals @ East10DriftBraselton, GA3X
9/29Indiana Soundfest – State FinalsLafayette, IN3X
9/29Pennsylvania Soundfest – State FinalsWattsburg, PA3X
9/29TN Soundfest – State FinalsGoodlettsville, TN3X
9/29TN Soundfest – SQL and Show & Shine State FinalsGoodlettsville, TN4X

Link for Power Drop for Finals

Please use this link to sign up for a power drop for your vehicle for Finals. Pre-show price is $75, day of show price is $100.

Power Drop payment is through the IASCA site.
You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂

2019 Finals Competitors List

Thanks for a tremendous 2019 competition season. This is the official listing of pre-registered competitors for our Finals event. Only pre-registered SQL and SPL competitors may compete in Finals contests..

Show & Shine and Ride the Light contests may be pre-registered, or entry may be paid day of show, Saturday.

Congrats to our qualified, engaged, and ready-to-rock Finalists!

The list will be updated as Members pre-register.

October 5, 2019 9:42 AM Central Time

SQL and SPL contests are LOCKED.

THANKS TO EVERYONE WHO PRE-REGISTERED! THIS WAS THE SMOOTHEST FINALS PRE-REGISTRATION IN OUR HISTORY.

MUCH THANKS TO WEBMASTER JASON CLARK FOR HANDLING THE BEHIND-THE-SCENES NUTS & BOLTS!

This is the complete list:
SQL: 81
Dueling Demos – 17
SPL: 86
MECA Kids: 2
Show & Shine: 8
Ride the Light: 1

Sound Quality League

Sound Quality
Stock
Dan Arndt (Custom Audio), PA
Taylor Gardner, LA
Mensah Green, MI
Jared Knight (Audio Vision/TRU), OH
Ken Reed (Audio X), AL
Chuck Whitney (Custom Audio), PA
Todd Woodworth, CA

Street
Paul Adams (LEXService/TRU), CA
Justin Beeler (ST6/High Voltage/AP), TN
Scott Brazelton (Audio X/TRU), AL
Shannon Corwin (Audio Specialists), OH
Brian Gill (ST6/MSE/Hybrid Audio/JL Audio), TN
Tony Horton, PA
Tom Meyers (Hybrid Audio), IL
Nicole Pyles (Melodic Acoustic), NC
Tony Rodriquez (Audio X), IL
Yacdiel Ruiz (SQ Tacos/Arc Audio), CA
Adam Trifonoff, OH

Modified Street
Jim Becker (WCA/TRU), CA
Marsha Beeler (ST6/Hybrid Audio), TN
Chris Buckman (Audio Specialists), TN
Ryan Cotroneo, NY
Joe Davis (SSQ/AP), OH
Brian Lowrie (ST6), TN
Jay McGraw, MI
Greg Patrick (AudioBros), PA
Kirk Proffitt, AL
Chris Roscart (Octave), FL
Mick Shuck (SSQ/Zapco), OH

Modified
Dave Clews (12 Volt Dave’s/Hybrid Audio), PA
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH
Scott Hall (SSq/Mystery Sound Machine), OH
Pamela Leal (Zapco), MX
Allan Kearse, NJ
Bruce Miller (Audio X/SSQ/Zapco), WV
Cornell Moody (Audio Vision/TRU), VA
Bramouse Muhammad (Hybrid Audio/Zapco), WI
Michael Myers (ST6/AP/Zapco), TN
Larryi Ng (Audio Intensity/Hybrid Audio), CA
Jeff Van Leer, IL
James Wardlow (Arc Audio), FL
Robert Williams, PA

Modex
Robert Anderson, WI
Jeff Arkema (Audio X/Zapco), GA
Rob Bess (Audio Specialists), KY
Scott Butler (Bespoke Mobile Audio/TRU), CA
Winfred Denson (Zapco), LA
George Garcia (Audio Vision), RI
William Grimme, IN
Leonardo Leal Guerrero, MX
Bill Gunsallus (Audio Bros/audionutz/Zapco), PA
Todd Haworth, IN
John Mileham (Audio Intensity/Arc Audio/Hybrid Audio), CA
Julius Pyles (Melodic Acoustic), NC
Lori Wallace (Arc Audio), NC
Alexander Woolsey, IN

Extreme
Nick Adams (JT Audio/SQ Ramen/Arc Audio), CA
Ron Baker (Medolic Acoustic), PA
Peter Holm, WI
Leo Leal (Hybrid Audio/Zapco), MX
Jim Meyer (Hybrid Audio), CA
Dale Skaggs (Hybrid Audio), FL
Tim Smith (Audio X/TRU/XS Power/Zapco), TN
Ignacio Torres, MX
Steve Weigner (AudioBros), PA
Ben Zimmerman (Mobile Audio Plus/Hybrid Audio), IL

Master
Albert Akinduro, MD
Mark Brooks (Melodic Acoustic/Zapco), GA
Natan Budiono, (MI)
Larry Chijner (Hybrid Audio), PA
Leonard Day (Melodic Acoustic), PA
Tony Gutermuth (Audio X), IN
Jason Hale (Audio Specialists), TN
John Hrabik, PA
Harold Jones (Audio Vision), VA
Josh Kleckner, PA
Emily Meyers (Hybrid Audio), IL
Brian Mitchell (Arc Audio), CA
Mike Nicholls (US Acoustics), CA
Vin Quach (TRU), CA
Mic Wallace (Arc Audio), NC

Install
Stock
Mensah Green, MI
Jared Knight (Audio Vision), OH
Ken Reed (Audio X), AL
Chuck Whitney (Custom Audio), PA

Street
Tony Horton, PA

Modified
Rob Bess (Audio Specialists), KY
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH
Leonardo Leal Guerrero, MX
Pamela Leal (Zapco), MX
John Mileham (Audio Intensity/Arc Audio/Hybrid Audio), CA

Extreme
Albert Akinduro, MD
Larry Chijner (Hybrid Audio), PA
John Hrabik, PA
Leo Leal (Hybrid Audio/Zapco), MX
Brian Mitchell (Arc Audio), CA
Dale Skaggs (Hybrid Audio), FL
Ignacio Torres, MX

RTA Freq Out
Rob Bess (Audio Specialists), KY
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH
Mensah Green, MI
John Hrabik, PA
Leo Leal (Hybrid Audio/Zapco), MX
Brian Mitchell (Arc Audio), CA
Ken Reed (Audio X), AL

SQ2
Tom Meyers (Hybrid Audio), IL
Chuck Whitney (Custom Audio), PA

SQ2+
Rob Bess (Audio Specialists), KY
Natan Budiono, MI
Robert Corwin (Audio Specialists/OH Generator), OH
Leonardo Leal Guerrero, MX
Leo Leal (Hybrid Audio/Zapco), MX
Emily Meyers (Hybrid Audio), IL
John Mileham (Audio Intensity/Arc Audio/Hybrid Audio), CA
Brian Mitchell (Arc Audio), CA

Dueling Demos
Street+
Nicholas Coleman (#TeamSoLow), TN
Conehead (OSC), TN
Mensah Green, MI
Jason Hammer (Imperial), PA
Don McKinney (SPS/High Voltage), TN
Sidney Wright (614), OH

Modified
Wayne C Clay II (614), OH
Stephen Clegg (614), OH
Eric Halfacre (XFL/True Bass/XS Power), TN
Douglas Hyden (High Voltage), NY
Greg Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
LeAnna Scoggin (#TeamSoLow), TN
Randy Smith (Close Enough), IN

Extreme
Dean Baptiste, FL
Anthony Caldwell (XFL/Mechman/True Bass/XS Power), TN
Eric Dorsey (SPS/Incriminator), TN
Rob Hipps (Street Bangers/Incriminator), FL

MECA Kids Dueling Demos
Adysen Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
Alek Wiser (Imperial), OH

Sound Pressure League

Sound Pressure
Street 1
Chris Caudel, KY
dB Rev RJ (dB Revolution/Sundown/XS Power), KY
Cornell Hogan (614), OH
Josh Moreash (Imperial), NY
Ken Reed (Audio X), AL
Mel Valadez (Phoenix Gold), TX

Street 2
Jon Carroll (Imperial), PA
Rich Crawford, IN
James Robb (Team Sweep), TN
Quantez Watkins (BOAB/Massive), IN

Street 3
Salena Ballinger (SoundCheck/BOAB), KY
Jacob David (Close Enough), IN
Ryan Doss (614), OH
Nashaun Smith (OSC), TN

Street 4
Chad Bleeke (FlopBox), IN
Conehead (OSC), TN
Jason Hammer (Imperial), PA
Larry McKay, LA
Sean Paradis (FlopBox), IN
Chad Smith (OSC), TN
Sidney Wright (614), OH

Street 5
Oran Barkley (OSC), TN
Shawn Mayo (Sundown), TN
Delo Young, IN

Trunk 1
Danny Black (614), OH
Mensah Green, MI
Andrew Petree (OSC), TN
Chris Valle, FL

Trunk 2
dB Rev MJ (dB Revolution/Sundown/XS Power), KY
Micah Petzold (Sundown), SC
Jeffrey Sanford, IN

Modified Street 1
Nicholas Coleman (#TeamSoLow), TN
Jason Conrad, OH
Eric Halfacre (XFL/True Bass/XS Power), TN
Ubence Lozano, FL
Dustin Mustread, KY
Nick Reffitt, IN

Modified Street 2
Stephen Clegg (614), OH
Walt Johnson (Sundown), SC
Jeffrey Payne, FL
Kyle Snell (#AINTLOUD), OH
Derek Wiser (Imperial), OH

Modified Street 3
Scott Bleeke (FlopBox), IN
dB Rev Chris (dB Revolution/Sundown/XS Power), TN
Michael Krystyan (High Voltage), TN
Tommy Williams, TN

Modified Street 4
Cholo (FlopBox), IN
Chad Stoulil, NE
Monte Tucker, VA
Hank Veach (SoundCheck), IN
Don Ward (Imperial), PA

Modified 1
Jimmie Conley (OSC), GA
Michael Davis (SoundCheck/BOAB), IN
Brandon Morris, IN

Modified 2
Edgar Bunch (Next To Nothing), OH
Chris Gregory (WSF/Incriminator/XS Power), TN
Paul Mingie (OSC), TN
Mike Smith (Raw Dawg), MI
Davy “Poptart” Weil (FSA/American Bass), TN

Modified 3
Wayne C Clay II (614), OH
Rob Hipps (Street Bangers/Incriminator), FL
Paul Nolan (OSC), TN
Cody Plagmann (FlopBox), IN
Matt Trojanovich (Imperial), PA
Ryan Wheaton (BOAB), KY

Modified 4
Saul Becerra, TN
dB Rev Patrick (dB Revolution/Sundown/XS Power), TN
Kyle Eberle (SoundCheck), IN
Donteay Jones, MI
Kyle Maurer (Low Note Disciples), IN
Kyle Meschke (Raw Dawg), MI

Modified 5
Anthony Caldwell (XFL/Mechman/True Bass/XS Power), TN
Devin Crawford (High Voltage), TN
Eric Dorsey (SPS/Incriminator), TN
dB Rev Jay (dB Revolution/Sundown/XS Power), KY
Dale Efaw (OSC), TN
Mike Green (614), OH
Douglas Hyden (High Voltage), NY
Greg Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
Brad Lee Zink (FlopBox), IN

Radical XC
Kyle Eberle (SoundCheck), IN
Rob Hipps (Street Bangers/Incriminator), FL
Walt Johnson (Sundown), SC
Paul Mingie (OSC), TN
Jeffrey Sanford, IN

Radical X
Oran Barkley (OSC), TN
Chase Breedwell (TC Designs), OH
Devin Crawford (High Voltage), TN
Eric Dorsey (SPS/Incriminator), TN
dB Rev Jay (dB Revolution/Sundown/XS Power), KY
R P Patel (SoundCheck), IN

MECA Kids MK1
Adysen Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN

MECA Kids MK2
Alek Wiser (Imperial), OH

Park & Pound
DB1
Jon Carroll (Imperial), PA
Mensah Green, MI
Jason Conrad, OH
Chris Gregory (WSF/Incriminator/XS Power), TN
Joe Melton, IL
Josh Moreash (Imperial), NY
Sean Paradis (FlopBox), IN
Ken Reed (Audio X), AL

DB2
Rich Crawford, IN
Eric Halfacre (XFL/True Bass/XS Power), TN
Brandon Montgomery (BOAB), IN
Mike Smith (Raw Dawg), MI
Randy Smith (Close Enough), IN
Davy “Poptart” Weil (FSA/American Bass), TN
Derek Wiser (Imperial), OH

DB3
Chad Bleeke (FlopBox), IN
Scott Bleeke (FlopBox), IN
Stephen Clegg (614), OH
Michael Krystyan (High Voltage), TN
James Robb (Team Sweep), TN
Chad Smith (OSC), TN
Matt Trojanovich (Imperial), PA
Ryan Wheaton (BOAB), KY
Tommy Williams, TN

DB4
Conehead (OSC), TN
Walt Johnson (Sundown), SC
Kyle Meschke (Raw Dawg), MI
Don Ward (Imperial), PA

DB5
Anthony Caldwell (XFL/Mechman/True Bass/XS Power), TN
Eric Dorsey (SPS/Incriminator), TN
Dale Efaw (OSC), TN
Greg Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
Douglas Hyden (High Voltage), NY
Brad Lee Zink (FlopBox), IN

MECA Kids DB
Adysen Kelley (Kelley’s Garage/High Voltage), TN
Alek Wiser (Imperial), OH

Ride The LIght
Interior
Ken Reed (Audio X), AL

Exterior
Ken Reed (Audio X), AL

Show & Shine
Domestic Mild
Chris Roscart (Octave), FL

Domestic Wild

Import Mild
Mensah Green, MI

Import Wild
Andrew Petree (OSC), TN

SUV/Van
Shawn Mayo (Sundown), TN

Vintage
Jamey Bramlett (OSC), GA

Truck Mild

Truck Wild
Dustin Mustread, KY
Ken Reed (Audio X), AL

Motorcycle
Steve-O (Mad Kreations), TN

Thanks to our sponsors for Finals: Ohio Generator, Sundown Audio, XS Power Batteries, and TRU Technology!

2019 Club Awards Voting Starts Today

All MECA Members in good standing are welcome to send votes to the Commissioner at mecacaraudio@comcast.net. Only votes submitted to this email address will be counted. Deadline is September 25th.

MECAhead of the Year –
Competitor of the Year –
Mike Bayler SQL Sportsmanship Award –
Retail Member of the Year –
SQL Rookie of the Year –
SPL Rookie of the Year –
Distinguished Service Award –
SQL Hatfield & McCoy Award –
SPL Hatfield & McCoy Award –
SQL Dueling Demos Hatfield & McCoy Award –
Stinking Loud Award –
Neighborhood Nuisance Award –
MECA Kids Neighborhood Nuisance Award –
Motormouth Award –
Survivor Award –
Johnny Appleseed Award –
SPL Judge of the Year –
SQL Judge of the Year –
Event Director of the Year –
Team of the Year –
Loud Spouses –
SQL Spouses –
Judge Team of the Year –
MECA Spirit Award –
SPL Spirit Award –
Show & Shine Spirit Award –
Park & Pound Spirit Award –
Dueling Demos Spirit Award –
SQL Spirit Award –
Manufacturer of the Year –
Best Press Coverage Award –
Pioneer Award –
Venue of the Year –
TCB (Taking Care of Business) Award –
12 Volt Industry Award –
Alma Gates Lifetime Achievement Award –
Best Penmanship –
High School Student of the Year –
Commissioner’s Award –